Його також використовували для узаконення расових, етнічних і релігійних розбіжностей, пригнічення або нападу на меншини, підриву прав людини та демократичних традицій і початку воєн, часто згадуючи як причину Першої та Другої світових воєн.
Етнічний націоналізм або народний націоналізм базується на існуючій народній спільноті – етнічності – всередині якої (прагнення) державна спільнота може виникнути через сучасну політичну емансипацію.
Націоналізм є загальною ідеологічною характеристикою ультраправих. Популізм часто займає центральне місце, в якому представлений контраст між «народом» або «простою людиною» та «(корумпованою) правлячою елітою», яка відстоює лише власні інтереси та ігнорує інтереси звичайного громадянина.
Економічний націоналізм (також званий економічним патріотизмом або економічним популізмом) — економічна ідеологія, яка віддає перевагу державному втручанню в економіку над усіма іншими ринковими механізмами. Основна ідея економічного націоналізму полягає в тому, що економіка повинна служити націоналістичним цілям.
Це продовження націонал-соціалістичної ідеології, яка припускає, що так звана арійська раса або, в більш крайньому сенсі, біла раса, є вищою за всі інші раси. Існують також неонацистські організації в незахідних країнах, включаючи; Іран, Японія, Тайвань і Монголія.