Переробка фруктози в печінці не контролюється гормональними або алостеричними механізмами, і фруктоза обходить лімітуючу швидкість стадію гліколізу, що каталізується фосфофруктокіназою 1 (PFK 1). Отже, Метаболізм фруктози менш жорстко регулюється і відбувається набагато швидше, ніж метаболізм глюкози.17 жовтня 2022 р
Фруктоза змінює рівень цукру в крові набагато повільніше, ніж глюкоза, і, здається, не впливає на рівень інсуліну. На відміну від глюкози, яка переробляється всім організмом, фруктоза майже повністю метаболізується в печінці. З часом надмірне споживання може спричинити ожиріння печінки та вісцеральний жир навколо основних органів.
Надходження фруктози з базолатерального полюса ентероцита сприяє GLUT5 і, можливо, GLUT2. Поглинання фруктози печінкою відбувається насамперед через дію GLUT2, але GLUT8 також може відігравати певну роль у цьому процесі.
Це є за рахунок перетворення частини фруктози на глюкозу. Метаболізм фруктози обходить важливий етап у переробці глюкози, а саме перетворення глюкози, що обмежує швидкість, у глюкозо-1,6-біфосфат за допомогою ферменту фосфофруктокінази.
На відміну від глюкози, яка використовується клітинами як джерело енергії, фруктоза метаболізується в печінці, де сприяє синтезу жиру. Насправді деякі експерти вважають, що наш організм не здатний справлятися з надлишком фруктози.
Існують переконливі докази того, що заміна глюкози або сахарози на фруктозу в їжі або напоях знижує піковий постпрандіальний рівень глюкози в крові та концентрацію інсуліну. Ізоенергетичне заміщення не призводить до істотного підвищення концентрації тригліцеридів у крові.