Ці хмари є
, скорочення від слідів конденсації. Водяна пара є одним із побічних продуктів згоряння реактивного палива і перетворюється на
у холодному повітрі на високих висотах, де літають реактивні літаки. Ці кристали льоду створюють хмару (зворотний слід), яка не становить жодного ризику для здоров’я населення.
Лінії називаються зворотними слідами, скорочено від слідів конденсації, і вони з’являються, коли водяна пара конденсується та замерзає навколо вихлопу літака, повідомляє Університетська корпорація атмосферних досліджень.
Часто здається, що літальні апарати знаходяться на одному рівні, причому один створює зворотний слід, а інший ні. Однак відомо, що області вологого повітря, які викликають зворотні сліди, широкі, але неглибокі. Різниці в висоті польоту в 1000 футів достатньо, щоб один літак створив зворотний слід, а інший ні.
Space.com заявив, що не всі літаки створюють зворотні сліди. Тільки зазвичай реактивний літак літати досить високо, щоб бути в найхолоднішій частині атмосфери, де можуть утворюватися зворотні сліди. Зазвичай найхолодніше на висоті 35 000 футів.
Поєднання водяної пари у вихлопах авіаційних двигунів і низьких температур навколишнього середовища, які часто існують на цих великих висотах дозволяє утворювати зворотні сліди. Контрейли складаються в основному з води (у формі кристалів льоду) і не становлять ризику для здоров’я людини.
“Зворотні сліди утворюються, коли гаряче повітря з вихлопних газів літака змішується з більш прохолодною температурою та нижчим тиском середовища на рівні польоту", – каже Мартін. «Це змішування відбувається безпосередньо за літаком і видно як зворотний слід».