Відповідь і пояснення: (а) Корабель і човен, як правило, більше витісняють об’єм води, ніж автомобілі та велосипеди. А об’єм витісненої води прямо пропорційний висхідній виштовхувальній силі. Отже, виштовхувальна сила, яку вода чинить на корабель і човен, більша, ніж на автомобілі та велосипеди.
Щільність – це співвідношення маси човна з його об'ємом. Щільність визначає, тоне чи плаває човен. Щоб він міг плавати, середня густина всього об’єму човна, включаючи пасажирів, вантаж і порожній простір, повинна бути меншою за густину води, яка становить 1 кг/л.
Коли корабель опускають у воду, він плаває. Це є оскільки він частково підтримується водою. «Втрата ваги» дорівнює вазі води, яка відштовхується (витісняється). Залізний брусок потонув би, оскільки він важить більше, ніж вода, яку він витісняє.
Повітря, яке знаходиться всередині корабля, має набагато меншу щільність, ніж вода. Ось що тримає його на воді! Середня щільність загального об'єму корабля і всього, що в ньому (включно з повітрям), повинна бути меншою, ніж той же об'єм води.
У випадку з поромом сила тяжіння тисне на човен, але плавучість допомагає йому триматися на воді оскільки він не такий важкий, як простір, який він займає.
Відповідь і пояснення: (а) Корабель і човен мають тенденцію витісняти об’єм води більше, ніж автомобілі та велосипеди. А об’єм витісненої води прямо пропорційний висхідній виштовхувальній силі. Отже, виштовхувальна сила, яку вода чинить на корабель і човен, більша, ніж на автомобілі та велосипеди.