Типи теплообмінників відрізняються залежно від вимог до ефективності обробки, власності та вартості обслуговування. У цьому блозі ми описуємо пластинчаті та каркасні, кожухотрубні та теплообмінники зі скребковою поверхнею використовується в харчовій, молочній та фармацевтичній промисловості.
А пластинчастий теплообмінник є найменш дорогим варіантом, оскільки він може досягти високих коефіцієнтів теплопередачі – з чистим протитечійним потоком – забезпечуючи найефективнішу теплопередачу та найменшу площу поверхні.
Існує три режими передачі теплової енергії: провідність, конвекція і теплове випромінювання. Провідність відбувається, коли потоки тепла переходять від одного тіла до іншого через контакт. Ми говоримо про конвекцію, коли рухоме тіло забирає з собою тепло, яке воно містить.
Кожухотрубні теплообмінники є одними з найбільш широко використовуваних теплообмінників у різних галузях промисловості. Вони складаються з циліндричної решітки, пересіченої кількома трубками. Одна рідина циркулює всередині труб (рідина з боку труби), а інша циркулює навколо зовнішньої сторони коробок (рідина з боку оболонки).
У статті описана класифікація теплообмінників, за принципом дії, які можна розділити на три категорії: гібридні теплообмінники, поверхневі теплообмінники та регенеративні теплообмінники . Гібридні теплообмінники обмінюються теплом шляхом прямого змішування гарячої та холодної рідин.