Шумери (самоназва: шум. sag-gig-ga – “чорноголові”) – стародавнє населення Південної Месопотамії (сучасний Ірак), яке розмовляло шумерською мовою. З ними традиційно пов’язують виникнення цивілізації, появу писемності, перших міст і держав Стародавньої Месопотамії.
Шумери – одна з перших міських цивілізацій в історії. Вони винайшли писемність, скло, поділ години на хвилини та секунди. А ще саме в Шумері – області в південному Межиріччі річок Тигр і Євфрат – з’явилися перші міста, класові стани і навіть школи.
Месопотамії Шумери – були “чорноголові”. Цей народ, що з’явився на півдні Месопотамії в середині III-го тисячоліття до нашої ери невідомо звідки, зараз називають “прабатьком сучасної цивілізації”, але ж до середини XIX століття ніхто про нього навіть не підозрював.
Колись у давнину на території Месопотамії існувала стародавня шумерська цивілізація. Так стародавні шумери жили між річками Тигр і Євфрат. Головним їхнім заняттям було землеробство і скотарство. Крім того шумери також займалися ремеслами: ткацтвом, шкіряництвом, будівництвом, ковальством, гончарством тощо.