Рослини, люди, тварини та всі інші організми поглинають глюкозу (декстрозу) за допомогою фотосинтезу або їжі. Це перетворюється в енергію під час клітинного дихання. Кисень і глюкоза виділяються через клітинне дихання Вуглекислий газ і вода перетворений. При цьому виділяється енергія і тепло.
Як і всі етапи клітинного дихання, гліколіз служить для генерації енергії для клітини. Для цього глюкоза розщеплюється на дві молекули пірувату (C3H4O3). Знижується НАД+ і утворюється АТФ. Такими є продукти гліколізу 2 піруват, 2 NADH + 2 H+, 2 АТФ і 2 H2O.
Під час клітинного дихання реагенти з'єднуються глюкоза (цукор) і кисень до нових продуктів: молекул вуглекислого газу та молекул води. Аденозинтрифосфат (АТФ) виробляється як форма енергії, яка може бути використана для інших клітинних процесів.
Клітинне дихання – це метаболічний шлях, який розщеплює глюкозу та виробляє АТФ. Фазами клітинного дихання є Гліколіз, окисне декарбоксилювання, цитрат або цикл Кребса та окисне фосфорилювання.
дихальний ланцюг. У процесі поки що 4 АТФ розроблений. Однак дихальний ланцюг забезпечує більшу частину виходу АТФ шляхом окислення атомів водню, пов’язаних з передавачами водню NAD і FAD, киснем (O2).
Обидва процеси пов'язані між собою, тому таку реакцію називають окисно-відновною. Вода також утворюється під час клітинного дихання: C6H12O6 + 6 O2 ¥ 6 H2O + 6 CO2.