Ядро (англ. kernel) – центральна частина операційної системи (ОС), що забезпечує додаткам координований доступ до ресурсів комп'ютера, таких як процесорний час, пам'ять, зовнішнє апаратне забезпечення, зовнішній пристрій введення та виведення інформації.
Ядро операційної системи (Kernel) – частина операційної системи: постійно знаходиться в оперативній пам'яті, керує всією операційною системою, містить: драйвери пристроїв, підпрограми управління пам'яттю, планувальник завдань, що реалізує системні виклики і т.п.
До основних структур, з яких складається ядро, відносять хроматин, ядерце, ядерну оболонку – подвійну мембрану, що оточує ядро і ізолюючу його від цитоплазми, а також ядерний матрикс, який включає ядерну ламіну – мережу філаментів, що забезпечує механічну підтримку ядра, подібно до цитоскелету в цитоплазмі.
Ядро системи NT називають гібридним ядром чи макроядром. Архітектура включає в себе саме ядро, рівень апаратних абстракцій (HAL), драйвери та ряд служб (Executives), які працюють у режимі ядра (Kernel-mode drivers) або в режимі користувача (User-mode drivers).