Природний газ горить чистіше, ніж бензин, але транспортні засоби, що використовують його, мають менший запас ходу порівняно з автомобілями з бензиновим двигуном. Обмежена доступність заправних станцій CNG — і менша кількість моделей на вибір — роблять автомобілі, що працюють на природному газі, менш популярним вибором.
Одним із головних недоліків транспортних засобів на стисненому природному газі є їх обмежений асортимент. СПГ має нижчу щільність енергії, ніж бензин, а це означає, що транспортний засіб, що працює на СПГ, може потребувати частішої дозаправки, ніж автомобіль, що працює на бензині.
Cng стискається і зберігається під високим тиском; між 2400 і 3600 psi. Через цей високий тиск резервуари повинні бути дуже міцними та досить важкими. Вони також досить великі. Цистерни займали б більше місця, ніж звичайний бензиновий або дизельний бак, і все одно забезпечували значно менший запас ходу.
Незважаючи на численні переваги, CNG стикається з певними проблемами, які вимагають розгляду. Однією з основних проблем є обмежена доступність АГНКС. На відміну від бензину, СПГ-інфраструктура не настільки поширена, що може створювати проблеми для подорожей на далекі відстані та обмежувати зручність транспортних засобів, що працюють на СПГ.
Великі виробники автомобілів у всьому світі виробляють все більше автомобілів, які працюють на стисненому природному газі. Донедавна Honda Civic GX був єдиним газомоторним двигуном, комерційно доступним на ринку США. Зовсім недавно Ford, General Motors і Ram Trucks пропонують двопаливні пропозиції у своїй лінійці автомобілів.
Недоліки CNG автомобілів Ємність паливного бака автомобіля на СПГ низька. Вищі витрати на технічне обслуговування. Автомобілі на стисненому природному газі коштують дорожче, ніж автомобілі на бензині та дизельному паливі через комплекти для стисненого природного газу, які додаються для експлуатації.