Серцебиття відчувається так, ніби ваше серце тріпоче, б’ється або пропускає один удар. Певні інгредієнти в їжі, такі як цукор, вуглеводи або сіль, можуть викликати їх. Добавки, ліки та інші фактори також можуть зіграти свою роль. Прискорене серцебиття після їжі зазвичай не завдає шкоди.
"Переїдання, жирна їжа і стрес є поширеними тригерами розладів травлення, що може призвести до важкості в грудях», – пояснює доктор Дабі.
Прискорене серцебиття (pal-pih-TAY-shuns) — це відчуття прискореного, тріпотливого або сильного серцебиття. Стрес, фізичні вправи, прийом ліків або, рідше, захворювання можуть викликати їх. Хоча прискорене серцебиття може викликати занепокоєння, зазвичай воно нешкідливе.
Диспепсія, також відома як нетравлення, – це незручне відчуття в грудях або під мечоподібним відростком, яке виникає під час або після їжі та може мати один або комбінацію симптомів, включаючи переповненість живота, здуття живота та гази.
ГЕРХ. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) – це захворювання травлення, яке може спричинити відчуття булькання в грудях. Коли у вас ГЕРХ, шлункова кислота надходить у стравохідну трубку. Шлункова кислота може викликати пекучий біль у грудях, що називається кислотним рефлюксом.
Якщо тиск у грудній клітці не сильний або виникає поступово, вам слід зателефонувати своєму постачальнику медичних послуг, щоб запитати про це. Це пояснюється тим, що серцеві напади все ще можуть спричиняти тиск у грудях, який не є сильним. Якщо це серйозно або виникає раптово, вам слід негайно звернутися за медичною допомогою.