На відміну від явного знання, мовчазне знання часто важко описати. Ця невідчутність створює серйозну проблему при спробі охопити та передати такі знання іншим.
Через свою нематеріальну природу, легко не помітити або прийняти як належне неявні знання, які постійно протікають через вашу організацію. Отже, життєво важливо, щоб ваша команда стала більш цілеспрямованою у своїх зусиллях щодо виявлення та фіксації будь-якого типу навчання, яке відбувається протягом певного процесу.
Це глибоко вкорінене в когнітивних та емоційних навичках людини, і часто не поширюється чи не документується формально. На відміну від явних знань, неявні знання є суб’єктивними, залежними від контексту та особистими. Неявні знання часто складно зафіксувати, зберегти та поділитися.
Неявні знання є дуже особистими, залежними від контексту, і їх важко формалізувати, передати або передати від однієї особи до іншої в процесі письмового або словесного вираження, і не вловлюється мовою чи математикою, а також важко звести до письмового тексту та робиться ментальних моделей, цінностей, …
Є чотири серйозні проблеми з неявним знанням. (1) Ми не можемо ним поділитися, (2) він обмежений, (3) він може бути ненадійним і (4) він може уповільнити розвиток. Ми не можемо ділитися неявними знаннями. Неявне знання, за визначенням, є несвідомим.
Співіснування людей з різним рівнем досвіду, згідно з Riege (2005), можна розглядати як перешкоду для обміну неявними знаннями, оскільки вони можуть переважати для більш досвідчених; відчуття, що з менш досвідченими спілкуватися недоцільно, оскільки вони можуть не розуміти …