Через велику дальність і здатність рухатися в різних напрямках, ферзь добре споряджений для виконання вилок. Порівняно з іншими дальніми фігурами (тобто турами та слонами), ферзь менш обмежений і сильніший у закритих позиціях.
Тож їй можна приписати велику силу, але її справжня сила полягає не лише в «атакувальному потенціалі», яким її уявляють багато нетитулованих шахістів, її сила не обмежується лише атакою, здатністю чергувати атаку/захист із далекобійним прицілом, що дає їй потужну перевагу над іншими творами.
Ферзь відомий як найсильніша фігура на шахівниці, тож перспектива пожертвувати ним викликає неперевершений ажіотаж серед ентузіастів шахів. У тому, щоб віддати найсильнішу фігуру на дошці, щоб поставити мат ворожому королю, є щось приємне.
«Загадка про вісім ферзів — це проблема розміщення восьми ферзів на шаховій дошці 8×8 так, щоб дві королеви не загрожували одна одній; таким чином, рішення вимагає, щоб два ферзі не мали одного ряду, стовпця чи діагоналі. Є 92 рішення.
Значення шахової фігури. Пішак коштує одне очко, конь або слон — три очки, тура — п’ять очок і ферзь коштує дев'ять очок. Король — єдина фігура, яка не має очкової вартості.
Основною причиною, чому король стає слабким, є те, що було б важче поставити мат могутньому королю. Гра буде набагато повільнішою, ніж сьогодні. Саме з цієї причини гра була розроблена таким чином, щоб дозволяти королю рухатися лише на одне поле за раз у будь-якому напрямку.