однак, Ціна кожного літака в 445 мільйонів доларів була недостатньою навіть для покриття витрат на виробництво, тому, оскільки Airbus втрачав гроші на кожному A380, а замовлення випаровувалися, було економічно сенс припинити виробництво.
Прийшло рішення припинити виробництво A380 після того, як Emirates, яка виконує більше половини всіх рейсів з використанням літака, вдвічі скоротила своє останнє замовлення. Після того, як A380 вироблявся трохи більше 12 років, він увійде в історію як одна з моделей з найкоротшим ресурсом в історії авіації.
Airbus неправильно оцінив ринковий попит, оскільки авіакомпанії віддавали перевагу меншим, більш універсальним моделям, а не A380 з величезною місткістю та моделлю зі спицями. Обмеження розміру, обмежена доступність злітно-посадкової смуги та воріт, а також неефективні двигуни сприяв фінансовим проблемам A380, що призвело до його передчасного виходу з експлуатації.
«Європейський Airbus оголосив про завершення своєї програми A380 superjumbo лише через 12 років після того, як він уперше піднявся в небо. Під час пандемії Covid-19 A380 був одним із парків, які найбільше постраждали від майже припинення міжнародних далеких перевезень, через його розмір і вартість експлуатації.
Авіакомпанії відходять від моделі зі спицями A380 повинен був бути прибутковим. Пасажири хочуть більше рейсів, більше варіантів, прямі маршрути та інші речі, які A380 просто занадто великий, щоб впоратися.
Станом на грудень 2021 року глобальний парк A380 завершено понад 800 000 польотів протягом 7,3 мільйона блок-годин без загиблих і втрат корпусу.