Цибуля – цінне харчове джерело вітаміну С, сірки, флавоноїдів та інших сполук. Фітохімічні речовини – фітонутрієнти – природні сполуки, що містяться у фруктах та овочах і позитивно впливають на обмін речовин людини.
Цибуля має противірусні, антибактеріальні, протиглистові, протигрибкові, дезінфікуючі властивості. При застуді його вживають усередину, а й залишають у приміщенні в розрізаному вигляді для знезараження повітря. Овочі вбивають таких паразитів, як лямблії, аскариди.
Користь ріпчаста цибулі Овоч багатий фітонцидами та вітамінами групи В, вітаміном С, PP, Е, D, K, містить біотин, каротиноїди, лимонну та яблучну кислоти, ефірну олію, моно- та олігосахариди, флавоноїди. У цибулі 19 макро-і мікроелементів. Рослина має фітонцидну активність.
Розріджує кров, корисний при підвищеному тиску та цукровому діабеті. В склад цибулі входить аллілсульфід, або аліцин. Ця речовина допомагає у розрідженні крові. Крім того, воно бореться з високим тиском, артеріосклерозом, церебральним інфарктом, інфарктом міокарда, що перешкоджає підвищенню цукру в крові.