Коли бенкет закінчиться, не кидайте шинкову кістку і не давайте її собаці (експерти кажуть, що це небезпечно). Натомість заморозити шинкову кістку тож ви можете використати його пізніше, щоб додати смаку супу або приготувати домашній бульйон чи бульйон з шинки. Кістка шинки зберігатиметься в морозильній камері принаймні кілька місяців.
Щоб отримати найкращі результати, спробуйте використовувати заморожену шинкову кістку три місяці. Якщо ви зберігаєте його довше, він може дещо втратити смак, а будь-які шматочки м’яса та хрящів, що залишилися на ньому, можуть підгоріти в морозилці або висохнути.
Хоча Ви можете знову використовувати шинкову кістку для супу, якщо не все м’ясо відійде від кістки, більша частина смаку, яку ви можете отримати від кістки, буде використана під час першого приготування супу. Якщо ви хочете спробувати повторно використати кістку, охолодіть її та використайте знову протягом кількох днів.
Усі харчові відходи, садові відходи та вкладиші, які можна компостувати, можуть відправлятися у ваш контейнер FOGO (тільки переконайтеся, що кришка контейнера може закриватися). Це включає: кістки шинки.
Як шинкова кістка, так і скакальний хребет містять шматочки м’яса, залишки жиру, кістковий мозок і колаген, які надають насичений димний смак таким супам, як суп із гороху та шинки, суп із травами та квасолею та суп із цицерхії протягом кількох годин обережного приготування.
Натомість заморозити шинкову кістку тож ви можете використати його пізніше, щоб додати смаку супу або приготувати домашній бульйон чи бульйон з шинки. Кістка шинки зберігатиметься в морозильній камері принаймні кілька місяців. Це дає вам час, щоб повністю використати його, і у вас є кілька днів, щоб правильно підготувати його до тривалого зберігання.