Якщо ми дотримуємося більшості релігій, то Африка виглядає сьогодні як континент, де домінують універсалістські релігії: Іслам в північній половині, християнство в південній половині (карта 1).
У 15 ст. Християнство прийшло в Африку на південь від Сахари з приходом португальців. На півдні континенту голландці заснували голландську реформаторську церкву в 1652 році. Всередині континенту більшість африканців продовжували безтурботно сповідувати свою власну релігію до 19 століття.
Альморавіди, які мали свою базу в Мавританії, відіграли провідну роль у поширенні ісламу в Африці на південь від Сахари.
Форми багатобожжя були широко поширені в більшості частин стародавньої Африки та інших частинах світу до появи ісламу, християнства та юдаїзму. Винятком була короткочасна монотеїстична релігія, створена фараоном Ехнатоном, який зробив обов'язковими молитви своєму особистому богу Атону (див. Атенізм).
Найдавнішою релігією Західної та Центральної Африки є релігія Оріша , яка пов’язувала людей і членів надзвичайного царства божественних і предків. З 9 століття н. е. різні варіанти ісламу стали звичними в регіоні.