Зворотний
є Загальний компонент РНК-вмісних вірусів тварин (РНК-вірусів), особливо ретровірусів, до яких також відноситься вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), збудник СНІДу. Першими речовинами, які використовували проти ВІЛ, були інгібітори зворотної транскриптази.
Зворотна транскриптаза була вперше розроблена в ретровіруси (напр. b. ВІЛ, HTLV, SIV) виявлено. Ці РНК-віруси використовують RT для транскрипції свого геному в ДНК.
Наразі їх п’ять у людей Ретровіруси відомі: Т-лімфотропний вірус людини 1 (HTLV-1) і Т-лімфотропний вірус людини 2 (HTLV-2), обидва дельтаретровіруси; Вірус імунодефіциту людини-1 (ВІЛ-1), вірус імунодефіциту людини типу II (ВІЛ-2), обидва лентивіруси; а також вірус ксенотропного мишачого лейкозу (XMRV…
Настає зворотна транскриптаза поширений у ретровірусів раніше. Прикладом ретровірусу може бути ВІЛ. Ретровірус повинен спочатку перетворити свою РНК в ДНК, перш ніж він зможе заразити клітину-господаря.
Коли ретровірус проникає в клітину господаря, Зворотна транскриптаза перетворює геном ретровірусної РНК у дволанцюгову ДНК . Потім ця вірусна ДНК потрапляє в ядро клітини та інтегрується в геном господаря.
На додаток до своєї ролі в підтримці теломер, теломеразна зворотна транскриптаза (TERT) виконує нетеломерні функції. Визнано, що TERT виникає як в ядрі, так і в мітохондріях постмітотичних клітин і виконує захисні функції в обох органелах.