Основне марсельське мило, петанк, який закінчується невеликим аперитивом, або навіть марсельський діалект із його дуже специфічними словами, всі ці традиції пахнуть сонцем і морем.
Марсель є ареною фестивалів протягом року, як човники, печиво у формі човна, яким насолоджуються на Свічці, карнавалі, водних змаганнях Естак, фестивалі повітряних зміїв і ярмарку Сантон .
Від Старого порту до Каланк, через «Bonne Mère», Марсель – територія з різноманітними та дивовижними ландшафтами. Зелені та природні простори простягаються навколо міста, наскільки сягає око. Сліди багатої історії всюдисущі через архітектуру, культуру та людей.
THE спеціальностей кулінарний Марсель
- Тапенада. …
- Калісони з Екса. …
- Прованські навушники. …
- Рибний суп. …
- Де купити масляний насос Марсель ? …
- Буйабес. …
- Морські їжаки Марсель. …
- Le Colombier, традиційний торт на свято П'ятидесятниці.
У середньовіччі наз Масілія у текстах поступово змінюється на Марсилію. Воно зберігається й сьогодні в італійській мові (у формі Marsiglia), але, здається, у Середньовіччі, коли місто стало столицею Провансу, воно було офранцузене в Марселі.
Марсель був відомий стародавнім грекам і римлянам як Массалія найважливіший комерційний центр регіону та головний торговий порт Французької Республіки . Сьогодні Марсель є найбільшим французьким містом на узбережжі Середземного моря та найбільшим комерційним, вантажним і круїзним портом.