Згідно з емпіричним правилом, час маятника залежить тільки від довжини. Наприклад, неважливо, яка маса тягарця-маятника. У справжніх правилах маса теж не фігурує.
Розмір маси на кінці маятника не впливає на період або період маятника. Для малих переміщень маси рух маятника можна описати математично як простий гармонійний рух.
Класична формула маятника для достатньо малих відхилень: час маятника T = 2π√(l/g), де l – довжина, а g – прискорення сили тяжіння. Тут π =3,14 і g=9,8. Це можна зробити за допомогою формули T = 2√l.
Час, який потрібен маятнику настінного годинника, щоб один раз рухатися вперед і назад, називається часом маятника. Формула T = 2 π L g вказує на співвідношення між маятниковим часом T у секундах і довжиною L певного настінного годинника в метрах.
Маятниковий період математичного маятника залежить від довжини маятника та прискорення сили тяжіння. Зі збільшенням довжини маятника час маятника триває довше. Якщо прискорення сили тяжіння більше, час коливання менший.
Змінна, яку потрібно змінити довжина струни . Це єдина змінна (яку ми можемо легко змінити), яка впливає на період маятника.