Екологічні фактори властивості довкілля, що визначають умови метаболізму організму та біогеоценозу (екосистеми) в цілому. Наприклад, наявність вуглекислого газу, доступ кисню, вологість та пухкість ґрунту та інше.
Екологічний фактор – це будь-який елемент середовища, що надає прямий чи опосередкований вплив на живі організми. У свою чергу, організм реагує на екологічний. фактор пристосувальними реакціями. Умови існування – сукупність екологічних факторів, що забезпечують зростання, розвиток та відтворення організмів.
Екологічні фактори. За походженням та характером дії екологічні фактори поділяються на абіотичні (елементи неорганічної, або неживої, природи), біотичні (форми впливу живих істот один на одного) та антропогенні (всі форми діяльності людини, що впливають на живу природу).
Абіотичний фактор (ін. -грец. α – заперечення, βίος – життя) – сукупність прямих або непрямих впливів неорганічного середовища на живі організми; підрозділяється на фізичний (клімат, орографія), хімічний (склад атмосфери, води, ґрунту).