Головне. Розроблений американським інженером Тейлором у 1911 р. Тейлоризм – це доктрина організації праці, яка претендує на науковість. Він заснований на горизонтальному розподілі праці, коли кожен працівник повторює зменшену кількість завдань. 22 травня 2023 р.
Теорія організації зберегла тейлоризм концепція, згідно з якою управління організацією не залежить ні від індивідуального генія, ні від особистих здібностей, а від техніки, якій можна навчитися.
Taylor's OST (Наукова організація роботи) відпочинок з трьох принципи : – дроблення завдань або горизонтальний розподіл роботи; – спеціалізація працівників; – поділ задач проектування, виконання та контролю або вертикальний розподіл роботи.
три принципи є в основі системи о Тейлор: вертикальний поділ праці («Вся інтелектуальна робота повинна бути вилучена з майстерні та зосереджена в офісах планування та організації»), горизонтальний поділ праці, оплата праці та контроль часу за результатами роботи.
4 Принципи тейлоризму є горизонтальний поділ праці (спеціалізація завдань), вертикальний поділ праці (відділ між операціями та виконанням), оплата за результатами роботи та суворий контроль з боку ієрархії.
Філософія Тейлора базувалася на переконанні, що змусити людей працювати якомога наполегливіше було не настільки ефективно, як оптимізувати спосіб виконання роботи . У 1909 році Тейлор опублікував «Принципи наукового менеджменту» [1]. Він заявив, що за рахунок оптимізації та спрощення завдань підвищиться продуктивність.