У сім'ї бобрів панує повний матріархат, там заправляє всім самка. Взимку бобри не сплять, але стають затятими домосідами, лише один-два рази на місяць бобри виходять на поверхню, щоб розім'ятися і покуштувати свіжої деревини.. Взимку у цих тварин – шлюбний період. Залицяння починаються в засніженому будиночку.
За словами біолога, у зимовий час бобри не впадають у сплячку, проте побачити їх можна нечасто. Ці гризуни вважають за краще перечікувати холод у своїх хатках або норах. Заздалегідь підготовлені запаси улюбленого корму – кори та гілок – бобри зберігають під водою.
Бобри будують два типи жител — нори та хатки. Хатки – це плавучі острівці, зроблені з купи хмизу, перемішаного з тиною, висотою 1-3 метрів і діаметром до 10 метрів, що мають підводний вхід. Заводь їм потрібні для захисту хаток. У хатках бобри ночують, зберігають запаси на зиму, ховаються від хижаків
Бобри обгризають дерево по колу, сидячи на задніх лапах і спираючись на хвіст. При цьому вони залишають характерний конусоподібний пеньок, іноді такі пеньки досягають висоти 1-2 м (це означає бобри повалили дерево взимку, коли сніговий покрив був високим). Відомі випадки загибелі бобрів від дерев, що на них обрушилися.