З допомогою тепловізора можна «заглянути всередину» будівельних конструкцій, що захищають, виявити в них містки холоду і дефекти, виявити наявність і джерело аномального нагріву або охолодження, перевірити герметичність нових будівель і споруд, а також оцінити роботу електромереж, систем опалення та вентиляції.
Основні сфери застосування промислових тепловізорів це тепловий аудит об'єктів будівництва, пошук несправності електромереж, моніторинг виробничих процесів та інші випадки, коли з неоднорідності теплового поля можна будувати висновки про технічному стані контрольованих об'єктів.
Тепловізор перетворює інфрачервоне випромінювання від предметів на теплову карту, що відображається на дисплеї пристрою. Заснування тепловізора – матриця. Саме завдяки їй інфрачервоне випромінювання, невидиме людині, уловлюється.
Призначення пристрою – виявлення теплих (живих) об'єктів навіть у темний час доби, визначення конфігурації (обрисів). Це згодом сприяє завданню чіткого удару або добутку правильних дій.