М'ясо не відрізняється до смаку. Описати смак мідій словами людині, яка їх жодного разу не куштувала, дуже складно. Хтось називає це м'ясо «морською куркою», хтось порівнює із соковитою жуйкою. Смак і консистенція будуть сильно відрізнятися від способу приготування та доданих інгредієнтів та спецій.
Їстівними вважаються м'язи з мантією і начинки. Біссус (бічні нитки на зовнішній стороні) і жорсткий м'яз усередині їсти не можна. М'ясо мідії на смак солонувате з характерним морським ароматом. За кольором воно світле, за текстурою ніжне та м'яке.
Мідії – Морські двостулкові молюски. Раковина у мідій клиновидно-овальної форми, гладка (в довжину до 20 см), забарвлення – жовтувато-зеленого, золотаво-коричневого та фіолетового кольорів, усередині поверхня – перламутрова. Живуть мідії суцільними поселеннями на прибережному камені, харчуючись дрібними планктонними тваринами.
Особливості складу мідій Понад два десятки унікальних амінокислот, які надають всебічний позитивний вплив на наш організм. Наприклад, вони нормалізують рівень холестерину в крові, запобігають захворюванням серцево-судинної системи, сприяють схуднення, покращують обмін речовин.