Заводська фарба має найкращу міцність і адгезію, т.к фінішне покриття, пофарбоване заводським способом, твердне при вищій температурі. На заводі температура затвердіння знаходиться в діапазоні 350F. І навпаки, післяпродажна фарба твердне щонайбільше в діапазоні 150F.
Незалежно від того, як старається автомайстерня, вони ніколи не зможуть досягти такого ж рівня якості фарбування, як це зробив би автомобільний завод. Як зовнішній вигляд, так і довговічність, сучасні автомобільні фарби гарантовано прослужать від 10 до 15 років. Для порівняння, проблеми можуть виникнути при перефарбуванні досить легко.
Перший момент, найбільш очевидна відмінність полягає в тому, що оригінальна фарба є високотемпературною фарбою, запіканням принаймні 130 градусів за Цельсієм, адгезія фарби або стійкість автомобільної фарби відносно висока; у той час як лакофарбова фарба, яка використовується для ретушування, зазвичай Температура випікання становить лише близько 80 градусів …
Для звичайної людини, Підібрати фабричну обробку може бути важко через такі фактори, як склад фарби, колірні коди фарби, а також старіння або вицвітання. Однак досвідчені майстри з кузовів автомобілів у професійній майстерні з фарбування кузовів можуть переконатися, що колір свіжої фарби збігається з початковою заводською фарбою автомобіля.
Уретанова фарба, яку часто називають поліуретаном, є популярним вибором і вважається одним із найкращих типів фарби для автомобілів в автомобільній промисловості.
Міцність і адгезія. Кращою міцністю і адгезією володіє заводська фарба, т.к фінішне покриття, пофарбоване заводським способом, твердне при вищій температурі. На заводі температура затвердіння знаходиться в діапазоні 350F.