Boeing 737 MAX був спочатку сертифікований у 2017 році Федеральним управлінням цивільної авіації США (FAA) і Агентством авіаційної безпеки Європейського Союзу (EASA). У 2019 році міжнародні регулюючі органи заборонили літак смертельні катастрофи рейсу 610 Lion Air і рейсу 302 Ethiopian Airlines.
Розслідування, проведене Національним комітетом з безпеки на транспорті Індонезії, виявило, що екіпаж літака намагався витягнути літак із занурення, викликаного збій датчика, через який його система розширення маневрових характеристик (MCAS) постійно нахиляла його вниз.
Шеститижневий аудит Boeing і Spirit AeroSystems, проведений Федеральним управлінням цивільної авіації (FAA), викликаний інцидентом 5 січня з новим літаком Boeing 737-9 MAX, виявив численні випадки, коли компанії нібито не виконали вимоги контролю якості виробництва.
Незважаючи на те, що Boeing погодився визнати себе винним у кримінальному шахрайстві з приводу двох смертельних катастроф 737 Max, здається майже впевнений, що нікому в компанії не загрожуватиме тюремне ув'язнення.
«Щодня понад 80 авіакомпаній виконують близько 5000 рейсів із глобальним флотом із 1300 літаків 737 MAX, безпечно перевозячи 700 000 пасажирів до місць призначення. Надійність сімейства 737 MAX в експлуатації перевищує 99% і сумісний з іншими моделями комерційних літаків».
Обидві аварії були пов’язані з системою розширення маневрових характеристик (MCAS), новою функцією автоматичного керування польотом.. Розслідування обох катастроф показало, що Boeing і FAA віддавали перевагу економічним рішенням, які в кінцевому підсумку призвели до неправильної конструкції MCAS.