Вирощування яловичини коштує дорожче, ніж свинини. Свиня дає більше споживчого м'яса на масу тіла, ніж велика рогата худоба. Велика рогата худоба потребує більше землі для комерційного вирощування.
Яловичина містить більше вітаміну B12, який має вирішальне значення для виробництва еритроцитів і роботи мозку. У свинині трохи більше тіаміну, який допомагає організму перетворювати їжу в енергію. У той час як свинина і яловичина містять невелику кількість деяких інших вітамінів, жодна з них не має достатньої кількості, щоб істотно сприяти загальному споживанню.
Простіше кажучи, виробництво свинини було занадто високим порівняно з попитом на свинину в США і ціни продовжують падати. Незважаючи на те, що ціни на свиней постійно нижчі від собівартості виробництва (за винятком кількох тижнів улітку), галузь не розпочала агресивної вибраковки племінного поголів’я.
“Свинина є джерелом високоякісного білка і також містить низку поживних речовин, – каже Зумпано, – але це також джерело насичених жирів і холестерину, тому його слід обмежити з точки зору того, як часто ви його їсте та скільки його ви їсте».
Хоча свинина багата кількома важливими вітамінами та поживними речовинами, вона також може бути високий вміст натрію та насичених жирів, дві речі, яких слід уникати в рамках здорового харчування.