Є кілька варіацій цієї поради, але проста передумова полягає в тому, що спочатку кип’ятіння води, яку ви будете використовувати для приготування льоду, видалить з води розчинене повітря, зрештою одержуючи прозорі кубики льоду.
Закип’ятіть воду, щоб отримати прозорі кубики льоду Саме наявні у воді домішки надають кубикам льоду непрозорість і білуватий колір. Ці дрібні домішки, невидимі в рідкому стані, з’являються, коли вода застигає. Воду необхідно закип'ятити, щоб ці недоліки зникли.
Загалом, гази краще розчиняються в холодній воді, ніж у теплій. Коли ви починаєте нагрівати воду, розчинені гази будуть виходити з розчину та утворювати маленькі бульбашки. Це призводить до помутніння води. Коли всі гази покинуть воду, бульбашок більше не буде, тому вода знову стане прозорою.
Найчистіша, найчистіша вода замерзає, і мінерали, домішки та бульбашки повітря продовжують рухатися. Тож прозорі кубики льоду, виготовлені комерційними льодогенераторами, виготовлені просто з найчистішої води. Тому вони зрозумілі!
З підвищенням температури води вміст розчинного кисню зменшується. Дезоксигенація води може допомогти усунути повітря з води, що призведе до меншої кристалізації та меншого мутного, білого вигляду.
Наповніть невеликий холодильник водою на 5-6 дюймів і помістіть його в морозильну камеру зі знятою кришкою. Через 20-24 години під льодом буде крижана брила 3-4 дюйми з водою. Усе повітря та домішки будуть у незамерзлій воді, залишаючи кристально чисті кубики льоду.