У металургії найчастіше використовують загартування для зміцнення сталі шляхом викликання мартенситного перетворення, де сталь має бути швидко охолоджена через її евтектоїдну точку, температуру, при якій аустеніт стає нестабільним.
загартування, швидке охолодження, наприклад, шляхом занурення в олію або воду, металевого предмета від високої температури, при якій він був сформований. Зазвичай це робиться щоб зберегти механічні властивості, пов'язані з кристалічною структурою або розподілом фаз, які будуть втрачені при повільному охолодженні.
Залежно від вмісту вуглецю та легуючих елементів у сталі, вона може отримати більш тверду, більш крихку мікроструктуру, таку як мартенсит або бейніт, коли вона проходить процес загартування. Ці мікроструктури призводять до підвищена міцність і твердість сталі.
Загартування – це процес розміщення нагрітого металу безпосередньо в рідину щоб швидко охолодити деталь і остаточно зміцнити матеріал. Рідина може бути на основі води, солоної води або олії. Його можна використовувати для ізоляції однієї сторони деталі, щоб обробляти лише протилежну сторону.
Масло часто використовують для гасіння, оскільки він дуже швидко передає тепло і не викликає значних деформацій. У той час як їдкі гасильники на водній основі працюють ще швидше, але жорсткість, з якою вони це роблять, може спотворити або навіть потріскати деякі матеріали. Крім того, масла дуже регулюються.
Загартування сталі є вирішальним етапом у процесі металообробки, який підвищує міцність і твердість матеріалу. Процес загартування включає швидке охолодження нагрітого металу до кімнатної температури або нижче.