Ізраїль назвав кілька причин для збереження Західного берега в межах своєї сфери діяльності: претензія, заснована на понятті історичних прав на це як батьківщину, як стверджувалося в Декларації Бальфура 1917 року; підстави безпеки, як внутрішні, так і зовнішні; і глибоке символічне значення для євреїв окупованої території.
Зона C, приблизно 61%, знаходиться під повним контролем Ізраїлю. Хоча 164 країни називають Західний берег, включаючи Східний Єрусалим, «окупованою палестинською територією», держава Ізраїль цитує ООН, що окупованими територіями вважаються лише території, захоплені під час війни у «встановленого та визнаного суверену».
Наразі ізраїльські поселення існують на Західному березі річки Йордан (включаючи Східний Єрусалим), який Організація визволення Палестини (ОВП) вважає суверенною територією Держави Палестина, а також на Голанських висотах, які міжнародно визнані частиною суверенної території Сирії.
Систематичне обмеження свободи пересування палестинців також відоме як ізраїльська «політика закриття» або «політика відокремлення між сектором Газа та Західним берегом». Політика закриття нав'язана палестинському населенню як колективний захід.
Головний помічник Шарона описав мотиви розведення як засіб ізоляції Гази та уникнення міжнародного тиску на Ізраїль для досягнення політичного врегулювання з палестинцями. План розведення було реалізовано в серпні 2005 року і завершено у вересні 2005 року.
Зараз більша частина Західного берега знаходиться під управлінням Ізраїлю, хоча 42% його території перебувають під різним ступенем автономного правління палестинської влади, якою керує ФАТХ. Зараз Сектор Газа знаходиться під контролем ХАМАС.