Маркус Зусак народився в 1975 році в Сіднеї, Австралія, як молодший із чотирьох дітей іммігрантів з Німеччини та Австрії. Зусак частково обрав тему «Крадійки книг». поділитися історіями, які розповідали йому батьки про те, як він виріс в Австрії та Німеччині під час Другої світової війни.
Тоді я нічого з цим не робив, але через кілька років, коли я почав серйозно думати про те, щоб написати про своїх батьків та їхнє дитинство в Німеччині та Австрії під час Другої світової війни, я подумав: «Можливо, мені варто посадити того книжкового злодія». Я думаю, що так все починається.
Основні теми «Крадійки книг»: грамотність і владу, коли Лізель вчиться читати, вивчає слова з Максом і навіть зафарбовує частини «Майн Кампф»; любов і ненависть у людській природі, оскільки ми бачимо акти справжньої доброти по відношенню до євреїв, зокрема у переховуванні Макса, а також акти жаху та мук з боку нацистів; …
«Крадійка книжок» — книга про доброта і жорстокість. Доброта і жорстокість у книзі часто протиставляються. Доброта Ганса, який допоміг єврею, порівнюється з покаранням, яке зазнає їх обох. Це найдобріше також завдає болю Максу, оскільки він змушений покинути дім.
Головна героїня книги Лізель також є нею моральний центр. Втративши батька через його симпатії до комуністів, а невдовзі після цього — брата й матір, вона розуміє біль втрати, і ці переживання формують її дії та ставлення до інших героїв.
Мораль цієї історії така завжди є надія на порятунок і перетворення, незалежно від того, наскільки далеко людина збилася з правильного шляху. Історія підкреслює важливість чесності та те, як вона може змінити життя людини.