Модель 7S є стратегічним інструментом, який допомагає проаналізувати організаційні прогалини, невідповідності та проблеми узгодження. Структура поділяє організації на сім категорій і показує, як ключові елементи впливають один на одного. Як «жорсткі», так і «м’які» елементи моделі 7S однаково важливі під час впровадження змін.15 грудня 2023 р.
Серед основних причин, чому корпоративне керівництво використовує модель McKinsey 7S, це визначити, де компанія є кращою, а де їй потрібно більше працювати над створенням оптимальної та ефективної робочої сили.
Він має на меті зобразити, як керувати організаційними змінами, виробляючи стратегію взаємодії семи ключових елементів: структура, стратегія, система, спільні цінності, навички, стиль і персонал. Модель 7-S підкреслює це існує ефект доміно, коли будь-який один елемент трансформується для відновлення ефективного балансу.
Перші три елементи, якими є «стратегія», «структура» та «системи», є жорсткими елементами, оскільки вони впливають на управління в компанії. З іншого боку, останні чотири, а саме «спільні цінності», «навички», «стиль» і «персонал» є категорією м’яких елементів, оскільки вони орієнтовані на культуру та досить абстрактні.
Ключові слабкі сторони моделі McKinsey 7S для стартапу включають бачення, лідерство, узгодженість процесів/ресурсів та індивідуальні поведінкові бар’єри, що перешкоджають ефективній реалізації стратегії.
Модель 7S є стратегічним інструментом, який допомагає проаналізувати організаційні прогалини, невідповідності та проблеми узгодження. Структура поділяє організації на сім категорій і показує, як ключові елементи впливають один на одного. Як «жорсткі», так і «м’які» елементи в моделі 7S однаково важливі при впровадженні змін.