Ворогами бальзаміку є світло та тепло, тому найкраще зберігати прохолодні темні місця. Якщо ви використовуєте бальзамічний оцет переважно для салатів і любите його охолодженим, його можна зберігати в холодильнику. Якщо ви використовуєте їх для приготування соусів, маринадів і соусів, зберігайте їх у шафі.
Якщо ви в основному використовуєте його для приготування салатів і віддаєте перевагу охолодженим інгредієнтам для заправки, ви можете піти вперед і зберігати його в холодильнику, але не вимагає охолодження.
Зменшення можна зберігати в герметичному контейнері в холодильнику на термін до 3 місяців. Якщо воно затвердіє або стане надто густим, обережно розігрійте його з ложкою води, щоб розпушити. Використовується з дозволу Voracious, відбиток Little, Brown and Company, Нью-Йорк.
Бальзамічний оцет зберігається навіть після відкриття. Вплив кисню, як правило, не спричиняє його погіршення через велику кількість кислоти. Таким чином, його можна зберігати в прохолодному темному місці, наприклад у коморі або шафі, при кімнатній температурі.
Звільніть місце у своєму холодильнику, зберігаючи заправки на основі оцту в коморі. За даними The Kitchn, заправки для салатів, які не містять таких інгредієнтів, як вершки, овочі, фруктовий сік, горіхове масло, йогурт або майонез, можна зберігати при кімнатній температурі.
Можна так сказати витриманий бальзамічний оцет має необмежений термін зберігання. Проте відкритий засіб було б зручно використати протягом двох-трьох років, а той, який ще не розкритий, – протягом п’яти років. Після закінчення цього часу його колір може змінитися, а смак вже не буде таким яскравим і свіжим, як раніше.