Сахароза складається з двох простих цукрів – фруктози та глюкози. Глюкоза зустрічається у фруктах та овочах, ягодах, меді та суцвіттях рослин. Глюкозу також називають виноградним цукром, оскільки у винограді вона міститься у великій кількості.
Звичне слово «ЦУКОР» означає тільки сахарозу. Сахароза виробляється у всіх зелених рослинах у процесі фотосинтезу та складається з молекул глюкози та фруктози. У цукрових буряках та цукровій тростині цукрози найбільше, тому рафінований цукор одержують із цих рослин.
Фруктоза – найсолодший із цукрів, вона в 1,7 раза солодше цукрози. Потім слідує сахароза. Далі глюкоза – вона в 1,3 рази менш солодка, ніж сахароза. Найнесолодша серед цукрів лактоза – в 3 рази менш солодка, ніж звичайний цукор.
Глюкоза – це простий цукор, Який служить організму основним джерелом енергії. Вуглеводи, що вживаються людиною, розщеплюються на глюкозу та інші прості цукру, які засвоюються тонким кишечником і надходять у кров Більшості клітин організму глюкоза потрібно для вироблення енергії.