Термосклянки ж з'явилися як персональні термоси, розраховані на одну особу. Об'єм у них був менший, а кришка – спеціальної конструкції, із клапаном для пиття або поїльником. Головними якостями термостаканів були герметичність та здатність зберігати температуру надовго.
Від термосів вони відрізняються тим, що дозволяють пити прямо з шийки, а об'єм більшості моделей рідко перевищує 0,7 літра. Основне призначення термокухлі – підтримувати високу температуру вмісту від 20 до 120 хвилин. Більшого від неї, як правило, не потрібно.
Термокухоль: непротивайка з загадковими дірочками Простіше кажучи, це склянку з кришкою. Просто, але гарно! Найчастіше він корисний більш тривалого збереження тепла рідини. Хоча, не є винятком та ємності для холодних напоїв, наприклад, термосклянка від Starbucks – з трубочкою та яскравим дизайном.
Будь-яка термокухоль складається з двох ємностей – красивого зовнішнього корпусу і внутрішньої склянки. Між ними присутній повітряний прошарок. Вона погано пропускає тепло, що, по-перше, не дає напою у внутрішній посудині швидко остигати, а, по-друге, не дозволяє обпекти руки.