Медовуха – всесезонний напій. Влітку, в охолодженому вигляді, вона вгамовує спрагу, а взимку зігріває. Медовуху можна пити гарячою: підігрійте її, не доводячи до кипіння. Гаряча медовуха смачніша за глінтвейн, а морочитися на готування не треба.
Напій дозволяє покращити стан нирок, налагодити травлення та впоратися з першими ознаками застуди. Нерідко рекомендують пити медовуху при бронхіті чи ангіні. До протипоказань напою відносять вагітність, годування груддю. Не слід його вживати людям із алергією на мед чи інші інгредієнти медовухи.
За численними відгуками та думками, не меншу користь для організму медовуха виявляє при різних простудних захворюваннях: підвищується імунітет, зменшуються запальні процеси. Завдяки меду і хмелю, що містяться в складі, медовуха зігріває пошкоджені тканини, сприяє їхньому найшвидшому одужанню.
До класичних закусок відносяться: мочені ягоди – морошка, брусниця, журавлина; мочені яблука; квашені овочі — капуста з ягодами, ріпа та бруква, помідори, огірки, цибуля.