У судинній системі розрізняють: магістральні судини (аорта та великі еластичні артерії), периферичні артерії м'язового типу, резистивні (дрібні артерії, артеріоли, прекапілярні та посткапілярні сфінктери), обмінні судини (капіляри), ємнісні судини (вени та венули), шунтуючі судини (Гогін Е.).
С. м. – великі артерії, що відгалужуються від аорти і не зазнали чергового розгалуження на дрібніші артерії. Термін «магістральні судини» не зовсім обґрунтовано іноді використовують для позначення органних артерій та вен.
Магістральні судини голови – це найважливіші кровоносні артерії, якими до мозку доставляються з кровотоком все поживні речовини і кисень. Порушення мозкового кровообігу є небезпечним загибеллю нервових клітин, інсультами, погіршенням функцій мозку.
Наприклад, легеневий стовбур і його гілки є артеріальними судинамиякі несуть незбагачену киснем кров до легень. Крім того, артерії, за якими в нормі тече артеріальна кров, можуть містити венозну або змішану кров при захворюваннях, наприклад, уроджених вади серця.