Функції У функції капіляра входить перенесення поживних речовин, сигнальних речовин (гормонів) та інших сполук. У деяких випадках великі молекули можуть бути надто великі для дифузії через ендотелій, і для їх перенесення використовуються механізми ендоцитозу та екзоцитозу.
Капіляр впускає речовину всередину клітини, при цьому відфільтровуючи складові крові, що не приносять користь, а потім, під тиском, речовини з клітини проникають назад капіляри, які стискаються, забирають відпрацьовані речовини та виводять їх із організму.
Капілярні явища, сукупність явищ, обумовлених поверхневим натягом на межі розділу середовищ, що не змішуються (у системах рідина – рідина, рідина – газ або пара) за наявності викривлення поверхні. Окремий випадок поверхневих явищ.
Капіляри складаються з ендотеліальних клітин, які утворюють бар'єр між кров'ю та позаклітинною рідиною. Капілярні судини мінливі, їх діаметр може змінюватися в 2-3 рази: від 5-6 до 20-30 мкм. Капіляри здатні збільшуватись у кількості або зменшуватися там, де це необхідно організму.