Відповідно до положення про організацію, метою піонерської організації було виховувати юних борців за справу Комуністичної партії Радянського Союзу. Ціль була виражена в девізі організації. На заклик: «Піонере, до боротьби за справу Комуністичної партії Радянського Союзу будь готовий!» — слідує відповідь: «Завжди готовий!»
Піонер (франц. pionier, англ. pioneer, від pion, пішохід, від лат. pes, pedis, нога) — солдат, який займається зведенням земляних укріплень, копанням ровів, постановкою мостів, рівнянням доріг тощо.
Піонери середини 30-х продовжували боротьбу з неграмотністю, збирали книги та влаштовували бібліотеки, займалися у технічних гуртках, ходили до геологічних походів та краєзнавчих експедицій, збирали лікарські рослини. Вони працювали в колгоспах, на полях, доглядали тварин, охороняли врожай і колгоспне майно.
У перші роки Радянської влади піонери влаштовували бібліотеки, займалися у технічних гуртках, доглядали тварин, ходили в експедиції з вивчення природи, збирали лікарські рослини, допомагали людям похилого віку. Ті, хто прийшов їм на зміну піонери ставали активними учасниками багатьох суспільних явищ.