Щоб об'єм і склад крові швидше нормалізувалися, рекомендується спочатку після кроводачі пити більше рідини: чаю, соків, морсів, мінеральної води. Необхідно правильне харчування: для відновлення нормального рівня гемоглобіну раціон донора має бути багатий на білкову їжу (м'ясо, печінку, рибу, яйця, бобові).
Повне відновлення складу крові відбувається через 30–40 днів. Еритроцити відновлюються в організмі донора протягом 4-6 тижнів, а лейкоцити та тромбоцити – до кінця першого тижня. Плазма відновлюється протягом 1-2 днів. Здавати плазму можна навіть 10-12 разів на рік без шкоди здоров'ю донора.
Першим і найголовнішим відновником завжди вважався гранат та гранатовий сік. Хорошими помічниками стануть хурма та яблука. Багато користі для відновлення принесуть горіхи. Слід зупинитися на волоських горіхах, кешью та мигдалі.
При втрати крові організм швидко витягує воду з тканин поза кровотоку, намагаючись заповнити кровоносні судини. В результаті відбувається розведення кровіщо призводить до зниження гематокриту (відсоткового вмісту еритроцитів у загальній кількості крові або в обсязі крові в організмі).