«Чус» удмуртською мовою означає «жвавий», «швидкий», а «ва» комі-перм'яцькою – «вода». Тобто «жвава вода». Дослідники вважають, що слово «чус», яке відсутнє у сучасній комі-перм'яцькій мові, було забуте цим народом, але збереглося у спорідненій йому удмуртській мові.Feb 26, 2016
Існує кілька гіпотез походження слова Чусова. За найбільш поширеною версією назва річки походить від комі-перм'яцьких слів "чус" – швидка і "ва" – вода, тобто "чусва" – "швидка вода". З незапам'ятних часів Чусова служила транспортною артерією цієї території.
Виток Чусовий знаходиться в озері Велике Чусовське на півночі Челябінської області, а гирло поблизу міста Пермі, де вона зливається з величезним Камським водосховищем. В підсумку Чусова тече за трьома російськими регіонами: починаючи в Челябінській області, проходить Свердловською областю і в Пермському краї впадає в річку Каму.
Це найяскравіша сторінка в історії Чусової. Щовесни на річку Чусову спускали барки, навантажені виробами уральських заводів та іншою продукцією. Хоча барки із залізом сплавляли й іншими уральськими річками, найбільше прославилися саме чусовські каравани.