Клітинне, або тканинне дихання – Сукупність біохімічних реакцій, що протікають у клітинах живих організмів, в ході яких відбувається окислення вуглеводів, ліпідів і амінокислот до вуглекислого газу та води, а також утворення енергії.
Клітинне дихання – Це окислення органічних речовин у клітині, в результаті якого синтезуються молекули АТФ. Вихідною сировиною (субстратом) зазвичай служать вуглеводи, рідше жири та ще рідше білки. Найбільше молекул АТФ дає окислення киснем, менше – окислення іншими речовинами і перенесенням електронів.
Тканинне дихання характеризується високою економічністю. Наприклад, при аеробному окисленні глікогену до води та вуглекислого газу утворюється 39 молекул АТФ для одного залишку глюкози. Тканинне дихання активно протікає у м'язових волокнах типу I та типу IIA.
Клітинне дихання – це метаболічний процес, при якому розщеплюється глюкоза та утворюється АТФ. Клітинне дихання ділиться на наступні етапи: гліколіз, окислення пірувату, цикл трикарбонових кислот (або цикл Кребса) та окисне фосфорилювання.