Це зазвичай найбільша, вгодована риба. Ліщ чудове джерело калію, фосфору, жирні кислоти омега-3, до його складу також входять кальцій, магній, натрій, хлор, залізо, хром, фтор, молібден, нікель, вітамін В1, В2, С, Е, РР, А та інші . Ліщ виявляється найжирніша рибка. Він по жирності поступається лише білузі.
Вітаміни В1, В2, E та РР стимулюють імунітет, а широкий амінокислотний профіль з глютаміном, аспарагіном та лізином дозволяє нормалізувати травлення. Сушений лящ має велику кількість молібдену, хлору, фосфору і фтору, а також риба багата нікелем, кальцієм і залізом.
М'ясо в'яленого ляща має щільну консистенцію, яскравий смак та насичений аромат. У ньому зберігаються всі поживні речовини, що є у свіжому продукті: вітаміни (група В, РР, Е), мінерали (фосфор, йод, калій, кальцій та багато інших), поліненасичені жирні кислоти (омега-3).
Підліщик відрізняється від ляща будовою тіла. У перших голова має невеликий розмір, а тулуб сплюснутий. Дорослий лящ більш округлий, відстань між ребрами ширша за один пальець. Підліщики – Нестатевозрілі особини, тому розмножуватися вони не можуть.