Плоди інжиру мають проносну властивість, покращують стан шлунка, нирок і служать як сечогінний засіб.. При захворюваннях серцево-судинної системи інжир особливо корисний, оскільки багатий на калій. Інжир корисний при захворюваннях селезінки та печінки.
Інжир не рекомендують при запальних процесах шлунково-кишкового тракту, подагрі, цукровому діабеті та ожирінні. Свіжого інжиру можна з'їсти трохи більше – 150 г. Пам'ятайте, що калорійність сушеного інжиру у п'ять разів вищий, тому його краще їсти у першій половині дня, – каже дієтолог.
Інжир також багатий на клітковину, через що швидко насичує і надовго вгамовує почуття голоду. Ці плоди можуть стати чудовим снеком для перекусу посеред робочого дня. Вважається що інжир допомагає боротися з похміллям, зменшуючи всі симптоми, що супроводжують цей стан, — нудоту, спрагу, головний біль і загальну слабкість.
Пектин у складі інжиру збільшує поживність супліддя, здатний нормалізувати обмін речовин. Для жіночого організму сушені ягоди особливо корисні: Зберегти баланс хімічних елементів у період критичних днів допомагають з'їдені кілька ягід смокви.