За своїми корисними властивостями вони не поступаються місцем сушеним фінікам, бананам, папайє, куразі, ананасам та ін., тим більше що крім спектру лікувальних властивостей груша виводить токсини та важкі метали. В'ялені груші мають сечогінну, жарознижувальну, протикашльову, закріплюючу дію.
Груша сушена збагачує організм людини різними речовинами: білків, жирів, вуглеводів, вітамінів: А, В, С, Е, К мікро та макроелементів: калій, кальцій, магній, натрій, фосфор, залізо, цинк та ін. Груша сушена цінна тим, що містить у своєму складі харчові волокна, за низької енергетичної цінності.
Груша відварена має сечогінну, жарознижувальну, антисептичну дію. З цією ж метою використовують і грушевий відвар, він рекомендується при нирково-кам'яній хворобі. Сік та відвар плодів застосовують як сечогінний засіб та призначають при жовчнокам'яній хворобі. Унікальна властивість груші – Вона природний антибіотик.
За словами фахівця, не рекомендовано є груші людям, які мають захворювання органів травлення. Груша багата на клітковину, яка посилює перистальтику і подразнює слизову оболонку кишечника. У фрукті міститься і фруктоза, здатна викликати газоутворення.