У ріпі містяться вітаміни А, С, Е, РР, група, мінерали: кальцій, марганець, магній, фосфор, залізо, натрій, йод. Ріпа містить полісахариди, що легко засвоюються, а також клітковину, що стимулює перистальтику кишечника, що робить її гарною дієтичною стравою.
Незважаючи на те, що страви з ріпи мають певну користь, все-таки існують протипоказання. Від вживання варто відмовитися при: гастриті, гепатиті, холецистит, ентероколіті, виразці шлунка. Людям, які страждають від метеоризму, варто знати, що сирий коренеплід викликає здуття живота.
Її їдять у свіжому, вареному, смаженому, запеченому вигляді, сушать та солять. Смак у коренеплоду інтенсивний, солодкий, із гострими нотками. Ріпа поєднується з олією, яблуками, морквою, сметаною, вершками, медом, зеленню. З ріпи готують запіканки, гарніри, пюре, супи.
Проте, вчені вважають, що вживання ріпи корисніші для організму, ніж картоплі. Недарма на Русі ріпу відносили до лікувальних рослин: відваром знімали зубний біль, соком лікували застуду, а припаркам із вареної ріпи лікували суглоби.